El Yapımı Kapı Süsü – Sineklik

 

El Yapımı Kapı Süsü - Sineklik

 

Bilirsiniz yaz mevsiminde kara sinek, sivrisinek ve arı gibi, zar kanatlı böcekler evlere girdiği anda telaşlanır, onları geri göndermeye çalışırken de komik hallere düşeriz. Ama uğur böceği evimize girdiği zaman daha farklı davranır, bizimle kalması için çaba gösterir ve saksıdaki canlı çiçeğimizin yaprağına bırakırız, en azından ben öyleyim:)

“Yazlık ev” sözü geçtiği zaman da beni neşe kaplıyor, yüreğimde rengârenk kelebekler ve kuşlar kanat çırpıyor sanki, mutluluğu içimde yaşıyorum, bu da yaptığım işlere, el emeği göz nuru çalışmalarıma yansıyor. Peçete tekniği ile transfer uygulanmış, galvanizli saksıları hatırlarsınız.

El Yapımı Kapı Süsü - Sineklik_01

El Yapımı Kapı Süsü - Sineklik_02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazlığımıza yaptığım, renkli ve simli sinekliği gören herkesin hoşuna gidiyor, eğer siz de beğendiyseniz, kışlık evinizdeki balkon ve mutfak kapısına uygulayabilirsiniz. Yapımı çok kolay, duygularınızı ve sevgi enerjinizi katarak, sizler de yapabilirsiniz.

 

El Yapımı Kapı Süsü - Sineklik_03

Yapım aşamasını açıklayıcı şekilde veriyorum;

1- Kartona çizeceğiniz 5-6 cm lik daire, çiçek veya kenarları dilimli yuvarlaklar çizerek beğendiğiniz kalıptan 10 tane hazırlayın ve  kesin.
2- Kesilince kenarları atmayan, çift en 1,5-2m kadar renkli  kumaşı ikiye katlayarak, kalıpları iğneleyin ve kumaşın tersinden kalemle çizin.
3- Yuvarlak uçlu nakış makasından faydalanarak kesin, aralarından çıkan küçük parçaları atmayın, isterseniz onları da kullanabilirsiniz, ben değerlendirdim.
4- 1 adet sakal veya simli yün yumak, evinizde olabilir veya satın alabilirsiniz.
5- Aralarına yün iğnenizden geçecek boncuklar ve büyük payetler (pul) kullanarak istediğiniz aralıklarla, zevkinize göre simli veya sakal yüne dizin.
6- Boyunu ölçtükten sonra en altta ve uçta kalacak şekilde nazar boncuğu gibi ağır olan delikli bir boncukla bağlayabilirsiniz.
7- Kapınızın genişlik ölçüsü kadar metal ince boru veya tel gibi maddeye takarak, rüzgârdaki dalgalanmasını seyrederken, benim mutluluğumu siz de yaşayabilirsiniz.

Siz de yaptığınız kapı sinekliklerinizi, bizimle paylaşın ve rengârenk resimleri olan yorumlarınızı peş peşe yayınlayalım.

Tertip ve düzen rehberinizden sevgiler,


You can leave a response, or trackback from your own site.